Sultan Melikşah'ın Şahsiyeti

Melikşah dönemi Selçukluların en parlak dönemlerinden biridir. Melikşah, asırlarca azametin ve adaletin bir örneği olarak ve o da babası gibi " Adil Sultan" unvanıyla anılmıştır.

Melikşah da, bütün Selçuklu sultanları ve beyleri gibi İran edebiyatını ve şiirini sever, alim ve şairleri himaye ederdi. İsfahan ve Bağdat' ta rasathaneler inşa ederek önemli astronomi çalışmaları için zemin hazırlamıştır.

Eski Türklerde dini bir menşeden gelen sürgün avları İslam devrinde dini mahiyetini kaybetmiş, fakat Selçuklular, Karahanlılar ve Moğollar, hatta Osmanlılar zamanında milli ve askeri bir spor ve eğlence olarak yaşamıştır. Melikşah da kadim, hakan ve beyler gibi, sürgün avlarına çok düşkün idi. Nitekim devletin birçok av bölgelerinde kendisine mahsus tesisler yaptı. Karahanlılar' da, Büyük Selçuklu, Türkiye Selçuklu ve nihayet Osmanlı saraylarında da av eti ve bilhassa kuş eti çok makbul sayılırdı. Bu nedenle bu Türk devletlerinde Emir_i bazdar, Emir_i şikar ve Kuşçu-başı unvanını taşıyanyüksek memurlarbulunmuş; Baz-name ve Şikar-name adını taşıyan eserler yazılmıştır.


Yapılan Yorumlar

Henüz kimse yorum yapmamış.

Bu sayfada yer alan bilgilerle ilgili sorularınızı sorabilir, eleştiri ve önerilerde bulunabilirsiniz. Yeni bilgiler ekleyerek sayfanın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yorum Yapın

Adınız:
E-Mail:
Mesajınız:
Doğrulama: Güvenlik Kodu